Testimonials

Kardelen Abla merhaba. Sana da haber vermek istedim, bu hafta iki kere Şeyma da olmadan, tek başıma, istemeyerek de olsa spora gittim ve bunu çok düşünmüş olmadan yapmış olmak, her şeyi geçtim yapabilmiş olmak çok mutlu etti ♥ Şunu da fark ediyorum, spor yaptığım günler onun yoğunluğuyla geçtiği için vaktim güzel değerleniyor. Sanırım o günün devam eden saatleri akşam da açlığımı daha iyi kontrol edebiliyorum.

İyi ki başlamışım.

Açlığımı takip etmeyi öğrendim, sabahları uyanır uyanmaz kahvaltı etmiyorum artık, ofise gidip düşünüyorum. Yediklerimden tatmin olur oldum.

Acil durumlar için kartlarım oldu. Buraya başlamadan önce ne yapacağımı ya da nasıl çözeceğimi bilmediğim durumlar için artık izleyeceğim yolu biliyorum.

Yiyeceklerle barıştım, kafaya takmanın yanlış olduğunu öğrendim. Özellikle canım pilav, makarna veya tatlı istediğinde yiyeceğim. Kardelen “Bir sufle sana enfazla 200 gr aldırabilir, ağırlığı ne ki?” demişti J Gerçekten en kötü ihtimalle 200 gr alırım, ki zaten dengeleyeceğim için bu durum pek olmaz.

Tartı fobimi yendim, artık her gün merakla çıkıyorum. Çok güzel geçen günün ardından +600 gr, çok kötü geçti dediğim günün ardından – gr gördüğüm için artık tartıların çok objektif bir sonuç vermediğini fark ettim.

1 gün cheat yapsam ertesi gün hemen kilo olarak dönmeyecek. Öğrendim ama henüz deneyimlemedim J İlk fırsatta canım çektiğinde ve güzel bir zamanda değerlendireceğim.

 

 

Kardelen merhaba. Nasılsın? 🙂

Seninle derdimi değil; ilk kez sevincimi paylaşmak istiyorum. 2-3 gündür açlığımı da tokluğumu da hissetmeye başladım. Her saatte her şeyi yeme iznime karşılık nihayet daha sağlıklı seçimlere yönelebiliyorum. İlk defa sevdiğim ve yeme fırsatını kaçırmayacağım şeyler karşısında nötr olabiliyorum. Geçenlerde 4 kişi künefeciye gittik sofradan kalkıp. Toktum ve canım zerre kadar istemedi. Yiyemeyeceğimi düşünseydim eminim ağzımın suları akardı. Ama özgür hissediyordum kendimi ve dediğim gibi, “tadına bak bari” dediklerinde bile istemedim.

Bu benim tarihimde yok! Yemiyorsam sadece kendime izin vermediğim için yemiyorumdur. O yüzden i na na mı yo rum! J

Acıkınca diyet polisiyle konuşup yiyebileceğime onu ikna ettikçe yediğim şeylerin oranı da zararı da azalıyor. Bunu fark etmek müthiş cidden.

Engin’le kötü günler geçiriyoruz. 3 gecedir yalnız uyuyorum mesela. Bu kötü durum beni buzdolabına hapsedebilirdi eskiden. Nedense hiç o modda değilim. Yani mutsuzum ilişkinin geldiği noktadan ama çareyi yemeklerde aramıyorum.

Bu arada geçen hafta 3 gün pilatese gittim. Bu hafta da 3 oldu. Spor yaptığım zaman çok dikkatli beslenip sporu bıraktığımda yeme düzenimi de rafa kaldırıyordum. Şimdi yemeğimi kısıtlamadan spora devam etmeye çalışıyorum. Dün geçen hafta korktuğum “Sen biraz kilo mu aldın?” sorusuna maruz kaldım. Dert etmedim ama. Artık çok zayıf olmak istemediğimi, kıvrımlarımı kaybetmediğim, sağlıklı bir zayıflıkta olmak istediğimi söyledim. “2 kilon var bence” dedi bunu soran kişi. Güldüm geçtim 🙂 Bilmiyorum kaç kilo vereceğimi. Ayna söyleyecek bana diye düşünüyorum.

Velhasıl, kazandırdığın farkındalık için çok teşekkür ederim. Daha çok yolumuz var…

Merhaba Kardelen,

Son sağlam temeller grubundaydım. 🙂 Hayatıma kattığın değer için sana teşekkür etmek istiyorum. Kendimle çok mücadele ettim. Sonunda oldu galiba. Sağlığımı kaybetme noktasında kendim için doğru adımlar atmaya başladım. 130 kiloluk bir obez olarak çıktım yola, kilo vermem gerektiğinin bilincindeyim. Neden kilo vermek istiyorum peki? Bunun “çünkü”sünü seninle değiştirdim ben. Çünkü kendimi seviyorum!!!  ♥ Bir beslenme uzmanının yardımını almam gerektiğini biliyordum ve şükürler olsun böyle birini de buldum. Artık öyle rahatım ki, içim gönlüm kafam rahat. Kendimi besliyorum sevgiyle, ve bu yolda rehberim olarak, yol göstericim olarak sürekli yanımda olan bir profesyonel ile. Böyle bir arayışa seninle girdim. Kalıplaşmış yargılardan seninle sıyrılmaya başladım. Kazandırdığın farkındalık için önce seni keşfettiren Allah’a, sonra da yol göstericiliğin için sana çoook teşekkürler ediyorum. Yolun açık olsun dünya tatlısı kadın! ♥

Bir de size bir şey söylemek istiyorum. Ben bu yıllık iznimdeyken aldığım kilolar ile bikini giydim. Şort giydim. Güneşlendim. Kamp yaptım. Yeni insanlar tanıdım, onlarla dost oldum, muhabbet ettim, vakit geçirdim. Ama hiç utanmadım. Bu nasıl bir mutlulukmuş biliyor musunuz? Sadece ben olduğum için. Göbeğim ve basenimle değil. Bundan hiç utanmadan. Ve onca diyette geçen zamandan sonra ilk kez istediğimi doyasıya yiyerek, aile sofralarına, eş dost çay sohbetlerine oturarak ve özgürce… Bu o kadar değerli ki. Hayatımın en güzel tatillerinden birini geçirdim. Onlarca güzel anı biriktirerek. Evet belki normalin çok üstünde yedim, belki çok normal yeme davranışları sergileyemedim. Bunlar da oldu, ama en en en önemlisi kendimi eskisi gibi çok çok ağır yargılamadan, eleştirmeden, hemen diyete başlamalıyım demeden oldu. Şimdi anlıyorum ve görüyorum ki bu bir süreç ve dediğiniz gibi o kadranın ucunda kilo da, deneyimler de dalgalanacak. Keşfederek, deneyerek bulacağım benim için en iyi hissettiğim alanı. Kendime ve deneyimime güveniyorum artık ve bu hayattaki en değerli şeylerden biri benim için  ♥ Ve size bir kez daha teşekkür ederim böyle bir meslek seçerek bizlere danışmanlık ettiğiniz için. Ben sizinle beslenme üzerine çalışırken psikoterapide çok çok içerde ve arkada kalan meselelere odaklanma şansı buldum. Yani konuları segmente edebildim ve bu terapi sürecime de çok çok olumlu yansıdı. O nedenle en baştaki soru işaretlerimi birlikte giderdik diyebilirim. Ve eğer bunu da paylaşmak isterseniz tüm kalbimle söylüyorum ki psikoterapi sürecinde beslenme ile ilgili sorunlar yaşayan biri olarak, beslenmeyi ayrı, terapideki duyguları ayrı ele almak bana çok fayda sağladı ve size bunun için de çok ama çok teşekkür ederim. Bu konuda tereddütü olan herkese de bu ayrıştırmayı tavsiye ediyorum. Yani tüm fen bilimlerini aynı anda görmek değil de fizik kimyayı ayırıp ayrı ayrı daha derinlemesine incelemek ve anlamak gibiydi benim için. Sonuç olarak en kısa zamanda kapınızı çalacağım J Çok teşekkür ederim her şey için, iyi ki tanıştık ♥