Kardelen Bankaları Öğreniyor

Kardelen Bankaları Öğreniyor

Ya şimdi benim çok konuşacak kimsem yok, o yüzden yazmak zorundayım içim içime sığmıyor.

Bugün bankaya gittim, dedim herhalde ben bu deneyimden sonra Kafka romanı okuyabilirim artık, sanırım ne kastettiğini anladım.

 

Önce numaratör. Biliyorsunuz, eskiden numaratörlerin olmadığı çağda kuyrukta bekliyorduk. Sen mi öndesin, ben mi öndeyim. Orada tabi bireyleşememiş yarı saydam insanların görülme çabaları, sen nasıl benim önüme geçersinler fln. Karıştırmayalım. Sonra numaratörün icadıyla birlikte, herkes yerini bildi. Sabahtan akşama sırası gelen vezneye yanaşıyordu. Bence çok güzeldi. Ama sonra, akıllı bankalar dedi ki “Ben premium müşterilerime öncelik tanıyacağım, bankamın müşterisi değilse daha uzun süre beklesin. Benim müşterim, müşterim olduğu, benimle ilintili olduğu için ayrıcalıklı olmalı.” Bak yine yarı saydam hareketler. E peki tamam dedik, herkesin de illa bir bankası vardır, ben burada çok orada az beklerim dedik geçtik. Ama orada da durmadı ki. Şu anda numaratör dediğin, sırayı takip etmek bir yana, sırayı bizzat karman çorman eden, kimi niye senden önce aldığı belli olmayan ve kesinlikle seni en son alan bir sisteme dönmüş durumda.

 

O vezne nakit para işlemini yapıyor bu vezne hesap açıyor vs. derken ben tam bir parodi izledim. Elimde 122 var, aldığımda sayı 107’de herhalde. Hızlı geldi 120’ye kadar. Sonra birden 124 oldu. Arada 856’lar yanıyor zaten onu biliyoruz. Yanımdaki ikili kıpırdanmaya başladılar. Onlar da 123’müş. Girdi içerideki güvenliğe sordu, bu farklı vezneler açıklamasını aldık. Hesap açan vezne farklı, nakit işlem yapan vezne farklı. 125, 126, 127 ilerlemeye devam etti. Ben kredi çekeceğim, diğer kadın hesap açacak, yanında bir de adam var. “Ya ben banka müşterisiyim bir de ben numara alayım bakalım bana daha önce sıra gelecek mi?” dedi adam. Deney yapıyoruz artık bankayla kısaca. Gitti aldı numara, 131. Ben de dedim “Ben de müşteriyim, madem para yatıranlara sıra geliyor, bakayım ben de kredi kartı borcumu ödeyeceğim diye seçeyim listeden, o numaraya sıra gelecek mi?” insan evladı değil miyiz işte düzeni anlamaya çalışıyoruz. Yok numaratör benden akıllıymış “Senin zaten numaran var” dedi yeni numara vermedi bana.

 

İzlemeye devam ediyoruz, 128, 129, 130. Sonra ne olsa beğenirsiniz, 133. Vallahi şaka yapmıyorum, adamın aldığı 131’i de atladılar. Şimdi insan kendini nasıl Truman Show’da hissetmesin ki o anda! Neyse günün sonunda sıra geldi merak etmeyin. 109’dan sonra 121, sonra da benim numaram 122 yandı.

 

  • Merhaba, ben kredi başvurusunda bulunacaktım.

 

Benim para biriktirme yöntemim bu, üzerimde borç varken ben o borcun o ayki taksidini ödeyene kadar rahat edemiyorum, onun taksidi ödensin ondan sonra lüks bir şeyler alacaksam, o zaman alıyorum. Elimdeki kredinin ödemesi bitti diye yenisini almaya gittim.

 

X miktara 12 ay vadeyle başvurmuştum telefondan. Veznedeki görevli “Daha uzun bir vadeye yayalım” dedi. “Neden?” diye sordum. “Banka bu sürede bunu ödeyebileceğinize güvenememiştir.” dedi. Pekala. “O zaman ben mesela 24 ay vade ile alsam ama her ay 2 taksit ödesem oluyor mu?” Olmuyormuş, ama üç ayda bir ara ödeme yapabiliyormuşum. “Hmm taksit ve ara ödeme farklı şeyler diye anlıyorum. O zaman ben her ay 1 taksit 1 ada ödeme yapabiliyor muyum?” O da olmuyormuş, yılda 3 defa mı ne ara ödeme yapabiliyormuşum. “Peki ben Haziran’dan mesela diyelim önden ödedim ödedim, Aralık ayını ödeyebiliyor muyum? Yoksa onda da en fazla 3 ay önden ödeyebilirsin gibi bir şey var mı?” “Öyle bir şey olabilir.”

 

Ben tabi gülmeye başladım. Banka bana “Senin kazandığın para yetmez bence, bu kadar kredi veririm ama o kadar sürede sen ödeyemezsin” diyor. Ben ona “Tamam ama param olursa o kadar, sonuçta ben olacağına inanıyorum ki buna başvuruyorum, o zaman öderim 12 ayda olur di mi?” diyorum. O bana diyor ki “Ya tam olarak öyle değil, bana düzenli olarak senden beklediğimin iki katını ödemeni istemiyorum. Yılda sana 3 hak vericem o yüzden” diyor. Ya ben mi aptalım yoksa sinirlenebilir miyim?

 

Bu arada bu hikaye burada bitmedi. Keşke bitse. Ben biliyorum bankalar beni sevmiyor. Banka kredi başvurularım o kadar çok reddedildi ki, çok komik, bir keresinde 1000TL için başvurdum (telefondaki bankacı bana öyle dedi, başvur, zaten herkese çıkıyor, ödersin kredi puanın yükselir) ama o da çıkmamıştı 😂

 

Kredi kartı konusunda ise, ben parası olmayan bir üniversite öğrencisiyken üzerime kredi kartı attılar durdular, almadım almadım. Açtırmamama rağmen açtıkları oldu, telefonda kavga dövüş borcu sildirdim. Sonra bir yetişkin olarak gelirime güvendiğim gün başvurduğumda ise, vermediler bana doğru düzgün bir limit. Bildiğiniz benim limitim doluyor, ben içine para koyuyordum, sonra kullanmaya devam ediyordum. Bu şekilde yaşadım bir süre limitimi arttırmadıkları için. Bugün öğrendim meğersem bu davranışım da beni bankanın gözünde “güven vermeyen müşteri” yapıyormuş!

 

Şöyle dinledim bugün. Diyelim 20,000TL limiti olan kredi kartın var, ve dönem içinde 20,000TL harcadın. Sonra 20,000TL yatırdın kartın içine. Sonra 15,000TL daha harcadın ve ekstre döneminde de onu ödedin. Sen güvenilir değil oluyormuşsun. Çünkü, “nakit parası yok böyle nakiti çeviriyor” deniyormuş. Ya siz millet maaşı gelir gelmez kredi kartına yatırıyor ve sonra cebinde beş para olmadan geziyor bilmiyor musunuz sanki? Şu anda bankalar ekstre tarihi gelmemiş tüm müşterilerine “Ahanda şimdi kestim hesabı, 5 gün içinde öde!” deseler, çoğunluğun asıl ekstre tarihi gelmeden ödeyemeyeceğini bilmiyorlar mı sanki. Ben biliyorsam onlar kesin biliyordur. Yani asıl cebinde parası olmayan adam, mecburen ekstre kesilince ödeyen adam. Benim elime para geçince (her çalıştığım saat karşılığında alıyorum napayım bu iş böyle) ben de “Zaten kredi kartı borcum var, kapatayım. Benim olmayan parayı benim zannetmeyeyim” diyorum (bkz: yukarıda bahsedilen huyum.) ve siz bana “senin demek ki para sıkıntın var” mı diyorsunuz.

 

Ha bu arada ayıp olmasın ama söyleyeceğim, 75,000TL yaptı banka kredi kartı limitimi 2 yıl içerisinde. Ciddiyim. Ve ben 35,000TL krediye başvurduğumda vermedi bana. Yani “Bu neyin kafası?” diye tam bu duruma sormak istiyorum.

 

Arkadaşlar, ben ekonomiden, bankadan, zerre anlamam. Ama eğer yanlış anlamadıysam, banka parası olan borcu olmayan müşteri sevmiyor. Ya paran da olacak borcun da olacak ya da paran olmayacak borcun olacak. Eğer borcunu bir an önce ödüyorsan, seni müşteri olarak istemiyorlar. Ben bundan bunu çıkardım.

Hiç Yorum Yapılmamış

Bir Yorum Yapın