Verimli Zaman Yönetimi Program Bilgileri

Verimli Zaman Yönetimi Programı Nedir?

Verimli Zaman Yönetimi programı bir işe başlama, devam ettirme ve tamamlama problemi yaşayan öğrencilere ve çalışanlara yönelik hazırlanmış bir programdır.

 

İlk hafta 6 saatlik teorik eğitim boyunca öncelikle zaman yönetimi problemlerini pekiştiren psikolojik faktörlerden konuşuyor olacağız. Neden ertelemecilik yapılır, mükemmeliyetçilik nasıl oluşur, neden devam eder gibi konular işliyor olacağız. Öncelikle psikolojik faktörlerle başlamamızın sebebi, çoğumuz için zaman yönetimi problemleri yöntem bilmemekle ilgili değildir. YouTube ya da Instagram’ı açtığımızda binlerce içerik ile karşılaşabiliriz zaman yönetimi adına. Ancak tüm bu yöntemler ve taktikler, eğer benim psikolojik dirençlerim varsa, harekete geçmeme yardımcı olamayabilir ya da işlerimi yarım bırakmaya devam edebilirim. Bu yüzden verimli bir çalışma düzeni yaratmaya engel olan psikolojik faktörler ile başlayıp ardından denenmiş ve işe yararlılığı gösterilmiş zaman yönetimi yöntemleri ile devam ediyoruz. Teorik eğitimin akışını sağ tarafta bulabilirsiniz. Teorik eğitimin sunum dosyası ve bastırabileceğiniz bir çalışma kitapçığı da sunulmaktadır.

 

Pazar günü yapılan teorik eğitimin ardından pratik oturumları başlamaktadır. Bu oturumlar zaruri değildir, teorik ve pratik kısımlara ayrı ayrı katılmak mümkündür, ancak içeriği sağlamlaştırmak ve karşılaşılan zorlukları çözümleyebilmek için tavsiye edilir. Devam eden üç hafta boyunca Cumartesi günleri 16.00 – 18.00 saatleri arasında pratik oturumlar yapılmaktadır. Katılımcı sayısına göre daha erken bir saatte oturumun tamamlanması mümkündür. Bu oturumlarda teorik eğitimde anlatılan yöntemleri uygulayıp haftalık toplantılara gelen katılımcılar hem sorularını sorup, hem zorluk yaşadıkları yerlerle ilgili yeni öneriler ve geri bildirimler alabilirler. Böylelikle teorik eğitim 3 haftalık pratik eğitimle pekiştirilmektedir. İster verilen çalışma kitabı aracılığıyla, isterseniz de kendi dokümanlarınızı kullanarak haftalık deneyiminizi getirdiğinize, o oturumda incelenip canlı geri bildirim ve de öneri verme imkanım olacaktır. Bu sayede teorik eğitimde işlenenler pratik oturumlarda daha da kişiselleştirilebiliyor.

Teorik Programın Akışı

10.00 Başlangıç

 

Mükemmeliyetçilik

Paralize olanlar vs. Kendini Yakıp Tüketenler

Neden oluşur ve neden devam eder?

Zaman yönetimi ve verimlilikte ne tip problemlere sebep olur

 

11.30 Kısa ara

 

Ertelemecilik

Stresle başa çıkma

Dürtüsellik

Ego koruma

Bilinmeyenden kaçınma

 

Soru & Cevap

13.00 – 14.00 Öğle arası

 

Zaman kutulama

Eisenhower matrisi

Yapılacaklar listeleri hazırlamanın incelikleri

Zaman kutusunun faydaları

15.30 Kısa ara

 

Düşüncelerini yakala

Motivasyonunu tespit et

Geleceğe mesaj bırak

Püf noktalar

 

Soru & Cevap

 

17.00 Bitiş

 

Verimli Zaman Yönetimi Programı Kimlere Uygundur?

 

– İş ve kişisel hayat dengesini kurmakta zorlananlar

– Kendi işini yapıp zaman yönetiminde zorlananlar

– Tez, proje vb. işleri erteleyen, zamanında teslim etmekte zorlananlar

– Çok fazla ertelemecilik yapanlar

– Başladığı işlerin büyük çoğunluğunu bitiremeyen ve bundan rahatsız olanlar

– Aynı anda birden fazla iş yapması gereken ve zamanını bölüştürmekte zorlananlar

– Zaman yönetiminde zorlanan DEHB’liler

Pratik Oturumlarının Kapsadıkları

Pratik oturumlarına gelirken katılımcılar teorik oturumda paylaşılan yöntemlerden en az birini uygulamış olarak gelirler. Uyguladıkları bu yöntemde onlar için yolunda gitmeyen ya da uygulamakta zorlandıkları kısımlarla ilgili geri bildirim ve öneri alabilirler.

Bu oturumda öneri ve geri bildirimleri kişiselleştirebilmek adına ben zorluk yaşadığınız konu ve kimi kişilik özellikleriniz ile ilgili sorular da sorabilirim. Cevaplama mecburiyeti olmayan bu sorularla amacım tam olarak o sorunu getiren kişiye yardımcı olmak. Teorik eğitim genele hitap etmeye çalışırken pratik oturumları bireye hitap etmeye çalışır.

Eğer katılımcı kendisi uygulama yapmadıysa ancak başkalarının deneyimlerini dinlemek istiyorsa, pratik oturumlarına katılabilir. Mutlaka kendisi sorun sunması gerekli değildir.

Pratik oturumlarına sorusuyla gelen herkese zaman ayırılacaktır.

Katılımcı sayısının az olması ve/veya danışılacak konuların 2 saatten önce bitmesi halinde oturum sonlandırılacaktır.

Program Ücret ve Koşulları

Grup online olarak Zoom üzerinden yapılmaktadır.

Teorik oturum Pazar günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında olmaktadır. Üç tane pratik oturumları ise Cumartesi günleri 16.00 – 18.00 arasında yapılmaktadır.

 

Teorik eğitim oturumu kaydedilecek ve 1 ay süreyle grup katılımcılarının erişimine açık tutulacaktır.

 

Teorik eğitim ve pratik oturumlarına ayrı ayrı katılmak mümkündür. Geçmişte teorik eğitim oturumuna katıldıysanız sonradan pratik eğitim oturumlarına katılma imkanınız vardır.

 

Grup kontenjanları herkese zaman ayırabilmeyi mümkün kılmak adına sınırlıdır.

 

Paket ücreti (Teorik + Pratik oturumlar): 750₺ (KDV dahil)

Teorik oturum ücreti (Tam gün): 450₺ (KDV dahil)

Pratik oturumları ücreti (3 hafta): 400₺ (KDV dahil)

 

Grup Tarihleri

Yılda 4 defa açılmaktadır, en yakın tarih kayıt formu üzerinde bulunmaktadır.